Офіційний веб-сайт Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України

 

Оголошення


Правець – важке інфекційне захворювання, що є поширеним в багатьох країнах світу. Захворювання є відомим з давніх часів. Ще Гіппократ, в якого від правця помер син, описав перебіг даного захворювання. Тоді було помічено, що значно частіше правець виникає під час війни, проте пояснення цьому знайти не могли.

Правець відноситься до групи інфекцій основного переліку, які зазначені в плані профілактичних щеплень особовому складу Збройних Сил України в особливий період.

Збудником правця є анаеробна спороутворююча паличка, яка продукує екзотоксин – тетанотоксин, який є однією з найсильніших біологічних отрут і за силою дії поступається лише ботулінічному токсину. Збудник правця дуже стійкий, у зовнішньому середовищі спори зберігаються роками, а коли потрапляють у сприятливі умови – проростають, і з них знов утворюються правцеві палички, які швидко розмножуються.

Резервуар і джерело інфекції – травоїдні тварини, гризуни, птахи і людина, у кишківнику яких мешкає збудник; останній виділяється в зовнішнє середовище з фекаліями. Правцева паличка також широко поширена в грунті та інших об’єктах зовнішнього середовища, де вона може розмножуватися і довго зберігатися.

Правець може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок, забруднених спорами збудника. Захворювання може розвинутись при укусах, опіках, відмороженнях. Безпосередньо від хворої людини або тварини правець не передається.

Правець починається з слабкості, дратівливості, головного болю, посмикування м’язів у ділянці рани. Надалі розвивається ригідність м’язів, що найперше виникає поблизу рани та у жувальних м’язах. Ці судоми мають назву тризм – хворому важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль в жувальних м’язах. Якщо не розпочати до лікувальних заходів негайно, людині не вдасться врятувати життя. Поступово судоми оперізують всі групи м’язів, і як правило, зупиняється дихання, що призводить до летального результату.

В зв’язку з проведенням антитерористичної операції на сході України ризик інфікування збудником правця особового складу Збройних Сил України значно зростає. Щоб уникнути захворювання військовослужбовцям за епідемічними та клінічними показаннями проводяться щеплення проти правця АП – анатоксином правцевим.

Головним у профілактиці правця є запобігання травмам і вакцинація, яку проводять у плановому порядку та екстрено у випадку травми. Правець простіше попередити, ніж лікувати, оскільки лікування правця навіть при використанні найсучасних методів є надзвичайно важкою проблемою (помирає 30-60 % госпіталізованих хворих.), при цьому більшість людей, які виживають залишаються інвалідами.

За рішенням директора Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України прийнято рішення, щодо проведення у січні - лютому 2017 року профілактичних щеплень проти правця (анатоксином правцевим) особовому складу військових частин, які на даний час виконують завдання у складі сил АТО на території Донецької та Луганської областей в місцях нинішньої їх дислокації та військовослужбовцям, які будуть задіяні для виконання завдань в районі проведення АТО в пунктах постійної дислокації.

Короста – це паразитарна контагіозна хвороба, збудником якої є коростяний кліщ. Щорічно в світі реєструється до 300 млн випадків корости.

Перші описи корости виконані більше 2500 років тому в Старому Завіті і в працях Аристотеля.

Спорадичні спалахи характерні для індустріально розвинених країн, де захворювання локалізується в основному в організованих колективах, об’єднаних спільними спальними приміщеннями (військові казарми, гуртожитки, в’язниці, лікувальні установи тощо) або в асоціальних прошарках суспільства. 

Кліщ паразитує тільки на шкірі людини. Зараження відбувається при переносі переважно запліднених самок на шкіру здорової людини (тоді інкубаційний період практично відсутній, оскільки вони негайно починають прогризати ходи в роговому шарі епідермісу, що супроводжується сверблячкою) або личинок (тоді клінічна симптоматика розвивається приблизно через 2 тижні). Поза людиною коростяний кліщ живе 3-5 діб, цим пояснюється рідкість непрямого способу зараження.

Ознаки корости – перший і один із головних симптомів - шкірний свербіж по всьому тілу, особливо в тих місцях, де рухається кліщ. Вночі свербіж посилюється, тому що на цей час припадає найбільша активність самки коростявого кліща. Запліднені самки проробляють у верхньому шарі шкіри коростяні ходи у вигляді прямої або звивистій лінії розміром від 1 мм до декількох сантиметрів, білого або брудно-сірого кольору, на передньому кінці яких можна бачити самку кліща, яка просвічує через шкіру у вигляді чорної точки, а також - висипка у вигляді дрібних вузликів і пухирців. Неозброєним оком кліщ не видно, так як він досягає величини всього 0,25 х 0,35 мм. Найчастіше коростяні ходи виявляються на бокових поверхнях пальців рук, згинальних поверхнях променево-зап’ясткового суглобу, зовнішніх статевих органах чоловіків, молочних залозах у жінок. Коростяний кліщ паразитує на людині, і протягом короткого часу може перебувати на подушках, одязі, дверних ручках, в постільній білизні.

Джерелом інфекції є хвора людина її речі (постільна білизна, рушники, мочалки і т.д.). Найчастіше зараження відбувається при безпосередньому контакті з хворим (якщо доводиться спати в одному ліжку або доглядати за ним). Це прямий шлях передачі захворювання. Але заразитися можна і без спілкування з хворим - через предмети побуту і постільні приналежності. У цьому випадку можна говорити про непрямий шлях зараження. Факторами, що сприяють розповсюдженню корости, є скупченість військовослужбовців, незадовільні санітарно-гігієнічні умови (відсутність гарячої води, нерегулярна зміна білизни тощо), недостатні гігієнічні навички військовослужбовців, самолікування.

Профілактика – припинити поширення цього неприємного захворювання можна, якщо забезпечити належний контроль за ним. Необхідно виявляти джерело зараження, людей, які контактували з хворими. У цьому сенсі дуже ефективні профілактичні огляди у військових коллективах, раннє виявлення та лікування хворих та контактних, дезінфекція одягу, натільної та постільної білизни, меблів та інших предметів обстановки. Проводять вологе прибирання приміщень із застосуванням деззасобів. Щоб запобігти своєму та захворюванню на коросту оточуючих, потрібно постійно дотримуватися чистоти в житлових приміщеннях, суворо дотримуватися правил особистої гігієни. І якщо в осередку зараження з’являться нові хворі, профілактичне лікування призначать всім, хто контактував з хворим.

Короста  – контагіозне захворювання, яке являє небезпеку як для хворого, так і для оточуючих, а своєчасне виявлення хворих і ізоляція їх від колективу є важливими умовами в профілактиці поширення хвороби.


Директор Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України, Заслужений лікар України, доктор медичних наук, генерал-майор медичної служби Верба А.В.

Довідково

17.01.17 Інформація щодо медичного майна, яке отримане в якості міжнародної гуманітарної допомоги від інших країн

17.11.16 Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 28.07.2016 № 784

17.11.16 Сумка укладка медична (СУМ-1): технічні умови

27.10.16 Нормативно-правова база з ОМЗ ЗС України розроблена з урахуванням стандартів НАТО

Відео

 

 

 

 

Copyright © 2012 Все права защищены